Masif Ahşap Nedir? Faydaları Nelerdir?

Mobilyada Masif Ahşap Nedir? Avantajları, Faydaları Nelerdir?

Masif ahşap ağacın kesilme işlemi sonrasında ham tomruktan biçilerek ve sonrasında kurutularak elde edilen ahşap malzemeye denmektedir.

Herhangi bir kaplama veya doldurma işlemi uygulanmadan oluşan masif ahşap, ahşabın doğal ve saf halidir. Masif ahşap %100 doğal ağaç liflerinden oluşmaktadır.

Köknar Ağacı üzerine uygulanan koyu ceviz cilası sonrasında oluşan ürünümüz.

Masif ahşap harici diğer türler (Mdf, sunta, kontrplak veya kaplama ürünler) ahşap kompozitlerin yapıştırıcı yardımı ile birleştirilmesi ve yapıştırılması sonucu oluşur. Yani bu ürünler masif ahşap gibi bir doğallığa sahip değildirler.

Masif ahşapta köknar, çam, ladin, kayın, gürgen, ıhlamur ve dişbudak ağaçları tercih edilmektedir. Her ağaç türünün kendine has hareleri, deseni ve rengi olmaktadır. Masif ahşap yüzeylerine farklı tonlarda cila işlemi uygulanarak renklendirilebilir. Ceviz ağacının maliyetinin fazla olmasından dolayı en çok tercih edilen cila rengi ceviz görünümü verebilmek için kullanılan ceviz cilasıdır. Unutulmaması gereken unsur, ceviz cilası uygulansa bile ceviz bir ürünün deseninden daha farklı bir deseni olacaktır.

 

Masif ahşap kurutularak veya kurutulmadan kullanılabilmektedir. Fakat bizim önerimiz kurutulması yönündedir. Kurutulan masif ahşap daha dayanıklı ve uzun ömürlü olacaktır. Kurutma işlemi ağacın içerisinde çürümeye neden olacak suyun dışarı atılmasıdır. Ağacın böceklenmesini önler ve vida, tutkal gibi materyallerin daha kolay tutmasını sağlar. İki farklı kurutma yöntemi vardır.

Bunlardan biri doğal kurutmadır. Doğal kurutma ağacın açık havada bekletilmesi ile olmaktadır. Fakat bu gibi durumlarda ağaçta çatlama ve eşit kurumama görülebilir. Diğer bir yöntem ise teknik kurutmadır. Bu yöntem de fırınlama sistemi kullanılır ve nem ağacın her bölgesinde eşit olarak kurutulur.

Masif ahşap uzun ömürlü olup ortalama kullanım süresi 250 seneye kadar çıkabilmektedir. Mdf, sunta gibi ürünlere kıyaslandığında oldukça dayanıklıdır. Çok az bakım gerektirir. Dayanıklıdır ve diğer türlere oranla vida kullanımında daha dayanıklı ve sağlamdır. Diğer türlere göre kolay deforme olmaz fakat lekelere karşı daha hassastır. Leke olması durumunda hafif bir zımpara işlemi ve cila uygulaması ile sorun kolayca halledilebilmektedir. Bu sayede masif ahşap eşyasında ikinci, üçüncü veya dördüncü bir yaşam sağlanmaktadır.

Bunlara ek olarak, masif ahşap evdeki bağıl nemi azaltma avantajına sahiptir. %47-50 oranında evdeki nemi azaltarak mikrop, böcek ve bakterilerin ortam oluşturmalarına engel olur. Bu nedenle astım hastaları için masif ahşap daha sağlıklı olmaktadır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir